Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

High School Track

Home > breadcrumbs: Athletics > breadcrumbs: Track > breadcrumbs: High School Track >

Working...

Ajax Loading Image

 

2021 Track meet Information

March 09, 2021

 

Here is the think for ticket sales for state track.  You can not purchase tickets in person this year. The link below contains information and instructions for purchasing tickets to the State Track & Field Championships. NOTE—Tickets will not be sold on location.  Tickets must be purchased online through GoFan  https://gofan.co/app/school/NSAA

 

State Track Schedule (C-L Patriots are Class C)

Results from the JH CONFERENCE MEET:  7th girls were Conference RUNNER-UP!  Kendall Schneider - 4th 100, 3rd 100H, and 3rd 195H; Nevaeh Zulkoski - 5th 400; Liz Hoffman - 2nd 1600; Karly Wendt - 3rd 1600; Ava Kasik - 1st 100H, 1st 195H, and 1st 200; Willow Fernau - 3rd HJ, Jocelyn Donnelly - 4th TJ, Hannah Cech - 6th TJ; Rowan Stodola - 6th Shot; 4X100 Team of Willow, Kendall, Nevaeh, and Ava 1st with a time of 57.8; and 4X400 team of Nevaeh, Willow, Sydney Messerlie, and Alessa Gall - 4th. 

8th grade girls were 3rd!  Hailey Knapp - 3rd 100; 4th 200 and 4th LJ; Summer Harney - 5th 100; Rosie Guillen - 6th 200 and 2nd 195H; Izzy Hollatz - 6th 800 and 4th 1600; Brynn Settje - 4th 100H and 3rd 195H; Baylee Settje - 4th HJ and 4th TJ; Kammy Held - 6th TJ; 4X100 team of Summer, Brynn, Hailey, and Cadence Indra was 1st with a time of 57.7 and 4X400 team of Kammy, Baylee, Ella Urban, and Nathaly Pinonez was 4th. 

7th grade boys  - Tucker Matthies - 6th 100, 3rd 200, and 5th LJ; Wyatt Crosley - 2nd 100H and 6th 195H; Grant Hanel - 6th HJ; Brody Vodenhal - 2nd Shot; Levi Gall - 3rd Shot and 1st Discus; 4X100 Team of Tucker, Grant, Corey Steffensmeier, and Quentin Mullenhoff 1st.

8th grade boys - Jacob Koehn - 6th 100 and 5th 100H; Nile Jones - 6th 200; 5th 400; and 2nd 1600; Korbin Lemburg - 5th Shot and 4th Discus; 4X100 team of Nile, Korbin, Jacob, and Jairo Alvarado 6th.   

RESULTS of the JH meet at Madison:  Girls were 2nd over all!  Teagan Baumert - 3rd Discus; Makenna Hake - 4th Discus and 2nd Shot; Isabel Hollatz - 1st HJ, 3rd TJ, and 3rd 1600; Baylee Settje - 2nd HJ and 2nd TJ; Lexis Gleason - 5th HJ and 4th 100H;  Kammy Held - 1st TJ; Ava Kasik - 1st 100H and 1st 195 H; Kendall Schneider- 2nd 100H, 2nd 100, and 2nd 195H; Hailey Knapp - 3rd 100 and 3rd 200; Cadence Indra - 4th 100; Brianne Kuhr - 5th 1600; Willow Fernau - 5th 400; Brynn Settje - 5th 195H; 4X100 team of Amaiya Ross, Nathaly Pinonez, Emily Stender, and Rosie Guillen 2nd; 4X400 team of Teagan Baumert, Brianne Kuhr, Emma Gall, and Makenna Hake 3rd.

Boys were 3rd over all as a team.  Luke Eisenmann - 5th HJ; Korbin Lemburg - 1st Shot; Levi Gall - 3rd shot; Wyatt Crowsley - 4th 100H and 4th 195 H; Jacob Koehn - 5th 100H and 3rd 195H; Coal Fernau - 5th 1600; Corey Steffensmeier - 4th 400; Nile Jones - 4th 800; Quentin Mullenhoff -5th 200.  4X

Results from the JH BRLD meet:  7th grade girls - Kendall Schneider - 2nd 100 and 2nd 100H; Ava Kasik - 1st 100H and 1st 195H; 4X100 team of Willow Fernau, Kendall Schneider, Nevaeh Zulkoski, and Ava Kasik 1st.  8th grade girls - Izabel Hollatz - 4th 1600; Brianne Kuhr - 6th 1600; Brynn Settje - 4th 195H; Hailey Knapp - 5th 195 H; Rosie Guillen - 6th 195H.  7th grade boys - Tucker Matthies - 6th 100; Corey Steffensmeier - 6th 200; Wyatt Crosley - 4th 100H; and 4X100 team of Tucker Matthies, Corey Steffensmeier, Grant Hanel, and Quentin Mullenhoff 1st.

 

Back To Top